Главная » Статьи » Благотворительные фонды и все о них

Благодійні скриньки: історії успіху та зони ризику

4 листопада в рамках освітньої програми «НА, ВЧИСЬ» Українського форуму благодійників відбувся peer learning зустріч «Використання скриньок для збору благодійних пожертв: досвід практиків». 
Різноманітні питання, пов’язані з використанням благодійних скриньок, доволі часто виникають у благодійних фондів, оскільки здається, що це досить простий спосіб збору пожертв. З іншого боку, такий спосіб збору пожертвувань дуже тісно пов’язаний з людським фактором та порядністю людей, які цим займаються, через що виникають досить суттєві ризики. У розвинених країнах, де скриньки широко використовують, також не без труднощів. В цьому легко пересвідчиться, увівши в пошуковик charity boxes і зробивши позначку «Новини». І поряд з інформацією про різноманітні благодійні акції по збору пожертвувань, велика кількість новин буде на тему: «чоловік вкрав благодійні скриньки», «благодійні скриньки зникли з магазину», «злодій був ув’язнений за крадіжку благодійних скриньок», «поліція полює на чоловіка, який краде благодійні скриньки». 
Крім того, існують певні прогалини в українському законодавстві, адже не існує прямих актів, які регулюють збір коштів через благодійні скриньки. 

Законодавче поле 

 
З проханням прояснити законодавчі аспекти для благодійників Форум звернувся до компанії PricewaterhouseCoopers, яка входить до Великої четвірки та вже більше 20 років надає аудиторські, податкові та консалтингові послуги в Україні. 
Про законодавче підґрунтя використання благодійних скриньок для учасників зустрічі – представників благодійних організацій - розповіла Оксана Боровець, старший менеджер відділу податкових та юридичних послуг компанії PricewaterhouseCoopers. 
Нормативно-правова база, яку треба вивчити, якщо фонд використовує благодійні скриньки: 
  •  Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» № 5073-VI від 5 липня 2012 р.
  • Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (Постанова Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637)
  • Податковий кодекс № 2755-VI від 2 грудня 2010 р.
  • Господарський кодекс №436-IV від 16 січня 2003 р.
  • Указ Президента України Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки N 436/95 від 12 червня 1995 р. 
Публічний збір благодійних пожертв відбувається на таких підставах: 
Від імені благодійної організації на підставі нотаріально посвідченої
довіреності керівника благодійної організації (з указанням мети та строку збору коштів)
Від власного імені на користь благодійної
організації
на підставі контракту (договору) про
благодійну діяльність з такою
благодійною організацією
Від імені або на користь інших бенефіціарів (крім благодійних організацій) на підставі контракту (договору) про
благодійну діяльність з таким
бенефіціаром або одним із його законних
представників
 
Операції організацій з пожертвами, зібраними у скриньки, регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637. Рекомендується, щоб склад комісії, яка проводить інкасацію, становив 3 особи.
Оксана Боровець наголосила на важливих моментах для осіб, які проводять інкасацію, документальне оформлення якої має включати:
  •  Довіреність/наказ благодійної організації на особу, що інкасує скриньку.
  •  Акт інкасації (має бути підписаний трьома особами, які інкасують скриньку).
  • Квитанція банку про внесення грошей на рахунок (гроші, які були інкасовані, в той же день мають бути оприбутковані в касу в межах ліміту каси або внесені на розрахунковий рахунок благодійної організації в банку).
  • Акт на пошкоджені гроші (за їх наявності). 
За неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки встановлено фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми. 

Історії успіху 

 
Для представлення досвіду використання благодійних скриньок Український форум благодійників запросив три успішні фонди. 
Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» впродовж близько 20 років здійснює масштабну благодійну діяльність для потребуючих людей у 4 основних напрямках:
  1. Допомога дітям і молоді, сім’ям.
  2. Охорона здоров’я.
  3. Соціальні проблеми міграції.
  4. Допомога в кризових ситуаціях. 
Надія Чорна, менеджер з комунікації, розповіла, що регіональні організації Карітасу України щороку збирають завдяки благодійним скринькам у 8 областях України близько 1 млн. гривень. 
Карітас України – це мережа з 20 благодійних фондів, кожен з яких може мати від 20 до 200 скриньок. 
До роботи з благодійними скриньками в Каритасі активно залучають волонтерів. Надія Чорна зауважила, що ефективність скриньки в 3-5 разів більше, якщо залучаються волонтери. Середній рік волонтерів 20-26 років – студентство та певний час після студентства. Незважаючи на суттєву текучку волонтерів, в Каритасі є певний кістяк – 30-40% волонтерів, які працюють роками.  
Половина скриньок організації розташовані в церквах, де досить великі суми можуть збиратися під час свят. Пошкодження та крадіжка – речі які можуть трапитися зі скринькою навіть у церкві. 
При використанні скринька має обов’язково має бути заклеєною з усіх боків та опломбованою. 
Важливими елементами звітування за результатами зібраних коштів у скриньку є:
  •  Масове поширення звіту, відкритість, прозорість, доступність.
  • Простота викладання тексту.
  • Яскравість та креативність подачі звіту.
  • Конкретність змісту звіту із зазначення суми, часу, кількості залучених волонтерів, бенефіціарів благодійної допомоги тощо.
  • Фотозвіт.
  • Подяка партнерам, благодійникам.
  • Розміщення звіту в ЗМІ, на сайті організації. 
Всеукраїнський благодійний фонд «Соціальне партнерство» уже 16 років займається благодійною діяльністю та надає допомогу незахищеним верствам населення, таким як: безхатченки, пенсіонери, одинокі матері, діти з обмеженими можливостями, багатодітні, малозабезпечені сім’ї. 
Гопкало Олексій, менеджер проектів фонду, розповів про спеціальний проект «Благодійна скринька», який був запущений у 2012 році. Особливість пректа в тому, що для партнера є можливість вибрати напрям, за яким збиратимуть кошти у закладі, наприклад, на безхатченків, пенсіонерів, учасників АТО, на потреби багатодітних сімей, тощо. Фонд активно співпрацює з ресторанами, аптеками, магазинами. 
Олексій розповів, що мотивуючими речами для розміщення скриньок у закладах є:
  •  нульові витрати
  • формування позитивного іміджу та демонстрація соціальної відповідальності
  • привернення уваги відвідувачів
Обов’язкова інформація на скриньці:
  •  назва акції та логотип Фонду
  • мета збору
  • заклик до дії
  • контактна інформація та банківські реквизити Фонду
  • слова подяки
ВБФ «Соціальне партнерство» спеціально навчає людей, які працюють зі скриньками, потім складаються тести на знання інформації про Фонд, вміння працювати з проблемними клієнтами. Розроблена навіть спеціальна методичка з цього питання. В складі фонду є співробітник, який виділений спеціально для ведення проекту «Благодійна скринька». 
Фонд налічує біля 50 скриньок, які розташовані по всьому Києву. 
Благодійний фонд «Подільська громада» є фондом громади, який з 2008 рокуздійснює свою діяльність переважно на території міста Вінниці та Вінницької області. 95 % бюджету фонду складають кошти, залучені на місцевому рівні. 
Андрій Дручинський, виконавчий директор, розповів, що у діяльності Фонд використовує: 
-     42 стаціонарних  великих скриньки (розташовані в аптеках, супермаркетах, кінотеатрах).
-     33 переносних прозорих скриньки (такими скриньками користуються здебільшого мешканці, коли потрібні кошти на лікування близьких людей або ж використовуються на одноразових акціях чи заходах). 
Окрім використання скриньок в різноманітних акціях (Вони визволяли Вінницю для нас, Школа – доступна для всіх, Шевченко для усіх століть, Мистецтво заради життя, ТФ «Одна копійка», «Підтримка Української армії») фонд розташовує скриньки у Центрі адміністративних послуг «Прозорий офіс» та трьох його територіальних відділеннях.  
Андрій Дручинський зазначив, що з досвіду розташування скриньок в магазинах, якщо скринька розташована біля виходу її ефективність значно більша, ніж розташованої біля входу. 

Висновки: 

-     Прямих актів, які регулюють збір коштів через благодійні скриньки, в українському законодавстві немає. Але існують нормативні документи, які застосовуються, щоб належно оформити публічний збір благодійних пожертв.
-     Скриньки більш ефективні, якщо до збору пожертвувань залучаються волонтери. Але існує текучка волонтерів, а також ризики пов’язані з«людським фактором».
-     Ефективність скриньки може бути дуже різною: від 200 до кілька тисяч гривень на місяць. Іноді фонди замислюються, чи окупаються деякі скриньки, якщо вирахувати витрати на їх виготовлення, супровід, транспортні витрати. Але підкреслюється, що беззаперечно для візуалізації, для нагадування про свою роботу – скринька є гарним інструментом.
-     Недовіра населення до пожертвувань через скриньки, а також неможливість одразу побачити результат знижують ефективніть цього методу збору пожертвувань. В той же час скриньки можуть бути успішним інструментом для залучення копроративних клієнтів в благодійний процесс.

 06.11.2014 р.



Источник: http://www.ufb.org.ua/aboutus/novini-forumu.htm?id=3938
Категория: Благотворительные фонды и все о них | (19.11.2014) | Автор: Катерина Ржевська
Просмотров: 1044